Przebarwienia – część 3

Profilaktyka powstawania przebarwień

Aby zapobiec powstawaniu przebarwień należy przede wszystkim zwrócić uwagę na profilaktykę. Znane powiedzenie – „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” sprawdza się tu w 100%.

Ochrona przeciwsłoneczna

Pierwszym krokiem pielęgnacji pomagającej uniknąć nam przebarwień jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Krem z filtrem powinniśmy nakładać nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdów, lecz również na co dzień – najlepiej przez cały rok. Latem preparaty przeciwsłoneczne powinny zawierać współczynnik SPF 50+, natomiast w okresie jesienno-zimowym wystarczą słabsze filtry, np. SPF 10.

Złuszczanie

Równie ważne jest regularne wykonywanie peelingów, nie tylko w gabinecie kosmetycznym, ale również w domowym zaciszu. Peelingi dostępne w drogeriach wykazują działanie powierzchowne. W swoim składzie zawierają substancje złuszczające w niskich stężeniach. Nie złuszczą nam skóry w widoczny gołym okiem sposób, lecz przyspieszą fizjologiczny proces złuszczania naskórka. Producenci peelingów domowych bazują zazwyczaj na alfa hydroksykwasach oraz kwasie salicylowym, gdyż dodatkowo działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie oraz regenerująco.

Pielęgnacja domowa

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji codziennej, warto zwrócić uwagę na ich skład. W dermokosmetykach dedykowanych szczególnie dla cery z przebarwieniami często znajduje się kwas linolowy, który działa antyoksydacyjnie oraz wspomaga działanie witaminy C i E. Dodatkowo w składzie tych preparatów spotyka się również naturalne wyciągi roślinne, na przykład wyciąg z lukrecji czy ekstrakt z morwy.

Sprawdźcie skład kosmetyków, których używacie, pod kątem obecności substancji fotouczulających. Reakcje fotouczulające dzielą się na reakcje fototoksyczne oraz fotoalergiczne. Do powstawania reakcji fitotoksycznych prowadzi stosowanie takich substancji jak olejek bergamotowy, cedrowy, sandałowy czy cytrusowy. Reakcja fotoalergiczna może zostać wywołana przez kwas para-aminobenzoesowy, niektóre substancje zapachowe oraz konserwujące. Podczas obu reakcji dochodzi do uszkodzenia komórek, powstania rumienia, obrzęku, pęcherzyków oraz przebarwień pozapalnych, które są bardzo trudne do usunięcia.

Nikotyna

Od dawna wiadomo, iż nikotyna ma bardzo niekorzystny wpływ na wygląd oraz funkcjonowanie naszej skóry. Niestety, nałogowi palacze są bardziej narażeni na powstawanie nieestetycznych plam. Pod wpływem działania nikotyny pogarsza się przepływ krwi w naczyniach włosowatych, obniżony zostaje poziom witamin A,C i E, znanych jako „witaminy młodości”. Skóra osoby palącej papierosy staje się cienka, odwodniona, w niektórych miejscach nadmiernie zrogowaciała. Widoczna jest na niej sieć głębszych zmarszczek, szczególnie dookoła ust (zmarszczki palacza). Jej kolor jest ziemisty, cera jest matowa z brązowymi przebarwieniami.

Jak widać, o skórę z przebarwieniami należy dbać kompleksowo. Nie wystarczy jedynie wizyta w salonie kosmetologicznym. Konieczna jest specjalna pielęgnacja domowa i przede wszystkim profilaktyka.

Dodaj komentarz