Smog oraz jego wpływ na skórę

Okres jesienno-zimowy jest dla Naszego organizmu naprawdę ciężki. Nie dość, że musi radzić sobie z brakiem słońca, z mrozem, suchym powietrzem to jeszcze ze smogiem.

O fatalnym wpływie smogu na układ oddechowy wie każdy. Natomiast, mało ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak destrukcyjne działanie smog wywiera na naszą skórę.

Czym jest skóra oraz jaką rolę odgrywa?

Skóra to nie tylko nasza zewnętrzna powłoka. To bardzo ważny organ, którego powierzchnia osiąga nawet 2m2 – co czyni ją, największym narządem ludzkiego organizmu.

Do głównych zadań skóry należą między innymi: ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, synteza witaminy D3, termoregulacja ustroju, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej czy odbieranie bodźców (ciepło, zimno, dotyk).

Smog i jego wpływ na skórę

Smog jest niczym innym jak wymieszaniem się mgły z dymem oraz spalinami. Dzisiaj przyjrzymy się temu, jaki wpływ ma te zjawisko na ludzką skórę.

Szkodliwe składniki smogu są bardzo małych rozmiarów, przez co mogą bez problemu penetrować w głąb skóry poprzez gruczoły potowe, łojowe czy mieszki włosowe. Po pokonaniu bariery skórnej składniki te wywołują w naszej skórze nieodwracalne szkody, takie jak powstawanie stanu zapalnego, uszkodzeń na poziomie komórkowym czy poważnym odwodnieniem. Co więcej, poprzez kontakt skóry z zanieczyszczonym powietrzem dochodzi do uszkodzeń strukturalnych – kolagen, elastyna, kwas hialuronowy czy lipidy atakowane są przez zwiększoną ilość wolnych rodników.

Na uszkodzenia najbardziej narażony jest naskórek – to na nim osiada całe zanieczyszczenie z powietrza. Smog wywołuje osłabienie bariery naskórkowej objawiające się osłabieniem zdolności do regeneracji oraz przesuszeniem skóry. Następstwem oddziaływania smogu na skórę jest przedwczesne starzenie, utrata jędrności i elastyczności, przesuszanie się skóry, powstawanie przebarwień, trądzik, alergie, atopowe zapalenie skóry, nadreaktywność oraz nadwrażliwość skóry, nadmierne rogowacenie oraz nowotwory.

Jak chronić naszą skórę?

W okresie, kiedy zanieczyszczenie powietrza przekracza wszelkie normy najważniejszym etapem pielęgnacji i ochrony naszej skóry jest bardzo dokładne jej oczyszczanie. Szczególną uwagę należy zwracać na wieczorny demakijaż. Nie czekajmy z tym do momentu pójścia spać. Oczyśćmy naszą skórę zaraz po powrocie do domu, używając do tego kosmetyków o bardziej tłustej konsystencji – olejków lub mleczka. Unikajmy wysuszających żeli lub toników na bazie alkoholu – to tylko dodatkowo osłabi nasza barierę hydro-lipidową.

Następnym krokiem jest zneutralizowanie wolnych rodników. Do tego najlepiej sprawdzi się serum z witaminą A, C, E lub kwas felurowy. Na koniec rytuału pielęgnacyjnego (zarówno porannego jak i tego wieczornego) nakładamy krem odżywczo-nawilżający. W okresie zimowym z panującym smogiem najlepiej wybrać krem o bogatszej konsystencji z większą ilością składników, takich jak masło shea, mocznik, ceramidy czy kwas hialuronowy. Taki krem nie tylko dogłębnie nawilży naszą skórę, ale uszczelni nasz płaszcz hydro-lipidowy, dzięki czemu zanieczyszczenia będą miały trudniej przeniknąć w głąb skóry.

Zapraszamy do Strefy Urody i Relaksu w celu ustalenia najlepszej pielęgnacji antysmogowej. Pomożemy również w doborze odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji domowej.

Serdecznie zapraszamy na darmowe konsultacje kosmetyczne do naszego salonu kosmetologicznego Strefa urody i relaksu Agnieszka Grabowska. Kosmetolog przyjmuje w Rydułtowach, przy ulicy Ofiar Terroru 67a.

W salonie kosmetycznym „Strefa urody i relaksu” Agnieszka Grabowska obowiązuje wcześniejsza rezerwacja terminów.

Zadzwoń: 789 206 236

Napisz: [email protected]


Dodaj komentarz