Oczyszczanie manualne

Manualne oczyszczanie twarzy jest najprawdopodobniej jedną z najstarszych metod usuwania zaskórników, mimo to jego popularność nie słabnie. Bez względu na to, iż zabieg jest czasochłonny i dla wielu osób niekomfortowy, jest jednym z najczęściej wykonywanych w gabinetach kosmetycznych. Na czym polega oczyszczanie manualne? Kto powinien udać się na ten zabieg i czy na prawdę jest tak bolesny? W dzisiejszym poście odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania.

Czym jest manualne oczyszczanie?

Manualne oczyszczanie jest zabiegiem polegającym na ręcznym usuwaniu wszelkich niedoskonałości skóry, jakimi są zaskórniki otwarte, zamknięte czy prosaki. Prawidłowo przeprowadzony zabieg pozwoli cieszyć się gładką, promienną skórą bez wykwitów. Oczyszczanie można wykonywać na różnych częściach ciała, takich jak twarz, dekolt, plecy czy ramiona. Przy wyborze gabinetu, do którego udamy się na zabieg należy kierować się przede wszystkim higieną danego miejsca oraz wykwalifikowanym personelem. Tylko w takiej sytuacji możemy mieć pewność, iż zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, nie skazując nas na borykanie się z efektami ubocznymi takimi jak blizny, przebarwienia czy nasilenie trądziku.

Wskazania

Na zabieg może przyjść każdy, ponieważ przez smog oraz zanieczyszczenia środowiskowe każda skóra wymaga dogłębnego oczyszczenia. Ze względu na swoje szczególne właściwości, zabieg ten polecany jest przede wszystkim osobom borykającym się z wągrami, zaskórnikami, prosakami czy nadmiernym przetłuszczaniem się skóry.

Przeciwwskazania

Każdy zabieg posiada określoną listę przeciwwskazań. W tym przypadku zabiegu nie możemy wykonać u osoby z trądzikiem różowatym oraz cerą naczynkową, ponieważ rozgrzewanie skóry oraz nacisk podczas manualnego oczyszczania może dodatkowo podrażniać oraz uszkadzać kruche naczynka. Wszystkie choroby bakteryjne, grzybicze czy wirusowe skóry również uniemożliwią nam przeprowadzenie zabiegu. Ze względu na dyskomfort spowodowany bolesnymi odczuciami podczas zabiegu, nie jest on polecany kobietom w ciąży.

Oczyszczanie manualne krok po kroku

Oczyszczanie manualne jest zabiegiem długim (może trwać nawet 2,5 godziny), ze względu na konieczność usuwania wszystkich zmian pojedynczo. Kosmetolog bezwzględnie powinien wykonywać zabieg w rękawiczkach jednorazowych, które zostały wcześniej zdezynfekowane.

  1. Zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia skóry z makijażu oraz innych zanieczyszczeń. Po wykonaniu demakijażu, tonizujemy skórę w celu przywrócenia prawidłowego poziomu pH. Dopiero w tym momencie możemy przeprowadzić skrupulatną analizę skóry, oceniając jej stan, grubość oraz ilość wykwitów.
  2. Kolejnym krokiem jest wykonanie peelingu dobranego do indywidualnych potrzeb skóry naszego klienta. Jeżeli nie występują żadne przeciwwskazania, to najczęściej wykonujemy peeling kawitacyjny. Możemy zastosować również peelingi ziarniste lub enzymatyczne. Ten etap pozwoli nam usunąć zrogowaciałą warstwę naskórka, co ułatwi przeprowadzenie zabiegu.
  3. Następnie nakładamy maseczkę rozpulchniającą oraz potęgujemy jej działanie gorącą parą za pomocą wapozonu. W sposób rozmiękczamy skórę oraz otwieramy pory, by łatwiej usunąć niedoskonałości i jednocześnie zminimalizować ryzyko powstawania blizn oraz przebarwień. Ten etap trwa 20-30minut, w zależności od grubości skóry.
  4. Teraz możemy przejść do właściwej fazy zabiegu, czyli usuwania wykwitów. Musimy to robić dość szybko i sprawnie, aby nie dopuścić do zamknięcia się porów skóry. Ten etap może być bolesny na klientów, ze względu na ucisk skóry podczas usuwania zaskórników otwartych, zamkniętych czy prosaków, które dodatkowo należy nakłuć sterylną igłą.
  5. Po zakończonym oczyszczaniu, musimy zdezynfekować skórę. Używamy specjalnie przeznaczonego do tego preparatu. Dodatkowo, wykonujemy zabieg darsonwalizacji, który dezynfekuje skórę, działa bakteriobójczo oraz przyspiesza przemianę materii.
  6. Ostatnim krokiem jest nałożenie maseczki, która łagodzi podrażnienia, koi ból, delikatnie chłodzi oraz zwęża rozszerzone pory. Po zmyciu maseczki nakładamy krem łagodzący z filtrem UV.

Jak często wykonywać zabieg?

Częstotliwość wykonywania oczyszczania manualnego to sprawa bardzo indywidualna. U osób nie mających problemu ze skórą, zabieg może być wykonany jednorazowo, lub co kwartał. U osób borykających się ze skórą przetłuszczająca ze skłonnością do trądziku zaleca się przeprowadzenie zabiegu raz w miesiącu, aż do uzyskania zadowalających efektów.

Dodaj komentarz