Sonoforeza

Spośród wielu zabiegów kosmetycznych, sonoforeza cieszy się niesłabnącą popularnością. Sonoforeza jest skutecznym zabiegiem leczenia trądziku, cellulitu, rozstępów oraz innych problemów skórnych. Terapeutyczne właściwości tego zabiegu wynikają ze stymulowania skóry za pomocą ultradźwięków. W tym poście powiemy Wam wszystko, co powinniście wiedzieć przed udaniem się do salonu kosmetycznego. Sonoforeza to zabieg, podczas którego wykorzystujemy fale ultradźwiękowe, które umożliwiają przenikanie w głąb skóry nie tylko substancjom aktywnym zawartym w preparatach pielęgnacyjnych, ale również specjalnym substancjom leczniczym. Najczęściej wymienianą przyczyną wyboru właśnie tego zabiegu jest chęć uzyskania jak najlepszych efektów przy jak najmniejszej ingerencji w strukturę skóry. Sonoforeza dzięki wykorzystaniu ultradźwięków jest zabiegiem całkowicie bezpieczną oraz bezinwazyjną. Ultradźwięki wytwarzają ciepło, które wnikając w głąb skóry i tkanek powoduje rozluźnienie zarówno mięśni jak i skóry, przez co bardzo często sonoforeza nazywana jest masażem ultradźwiękowym. Ultradźwięki mobilizują skórę do wchłaniania substancji aktywnych dużo głębiej niż ma to miejsce przy manualnym wsmarowywaniu kremu.

Sonoforeza – zasada działania

Sonoforeza ma na celu wtłoczenie substancji aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych w głębokie warstwy naskórka. Gdy manualnie wprowadzamy preparat na przykład wmasowując krem, składniki takie jak witaminy przenikają w małym stopniu przez warstwę rogową naskórka. Dzięki działaniu ultradźwięków substancje te bez problemu przenikają przez barierę skóry jaką jest płaszcz hydrolipidowy oraz błony komórkowe, wnikając do żywych warstw naskórka, gdzie wywołują zamierzony efekt terapeutyczny. Dodatkowo podczas sonoforezy dochodzi do mikromasażu, który przyspiesza metabolizm komórkowy, poprawia krążenie oraz stymuluje regenerację uszkodzonych komórek.

Sonoforeza – wskazania

W zabiegach na twarz, szyję oraz dekolt sonoforezę stosuje się w walce ze zmarszczkami oraz utratą elastyczności skóry, jak również w terapiach przeciwtrądzikowych oraz przeciwłojotokowych. Zabieg ten często wykorzystuje się w zabiegach uszczelniających naczynia krwionośne, redukujących rozszerzone naczynia włosowate oraz w pielęgnacji skóry dotkniętej trądzikiem różowatym.Dzięki substancjom aktywnym wtłaczanym wgłąb skóry możemy rozjaśnić przebarwienia jak również poprawić ogólną kondycję skóry poprzez jej nawilżenie, odżywienie oraz regenerację. W zabiegach na ciało sonoforeza znalazła zastosowanie w walce z bliznami, rozstępami czy cellulitem. Wykazuje dobre efekty w niwelowaniu złogów tłuszczowych oraz wygładzeniu skóry.

Sonoforeza – przeciwwskazania

Zabieg ze względu na wykorzystanie fal ultradźwiękowych, które przenikają wgłąb tkanek, nie może zostać przeprowadzony u kobiet w ciąży oraz podczas laktacji, u osób chorujących na nowotwór (do 5 lat od wyleczenia), stwardnienie rozsiane czy epilepsję. Kolejnymi przeciwwskazaniami są choroby tarczycy, choroby krążenia, choroby serca oraz obecność w tkankach metalowych implantów, takich jak rozrusznik serca czy aparat ortodontyczny. U osób borykających się z uporczywymi migrenami może dojśc do zaostrzenia stanu bólowego. Zabiegu nie możemy wykonać, jeśli klient jest przeziębiony, ma gorączkę lub występują stany ropne migdałków lub okołozębowe.

Sonoforeza – zabieg krok po kroku

Pierwszym etapem jest wykonanie przez kosmetologa dokładnego oczyszczenia okolicy poddawanej zabiegowi. Następnie wykonuje się peeling (kawitacyjny, mikrodermabrazja) w celu zmniejszenia warstwy rogowej naskórka. W późniejszym etapie specjalistka nakłada serum dostosowane do potrzeb skóry, przykłada głowicę do skóry oraz rozpoczyna sonoforezę. Po zakończeniu wprowadzania składników za pomocą ultradźwięków, nakładamy maskę odpowiednią do rodzaju cery. Na sam koniec nakładamy krem na zakończenie zabiegu.

Sonoforezę można stosować jako pojedynczy zabieg bankietowy, lub jako kurację terapeutyczną w serii 6-12 zabiegów, wykonywaną 1-2 razy w tygodniu.

Dodaj komentarz